naše farma Bláto

O farmě Bláto

Farma Bláto je vyhlášená výrobou tvrdých a polotvrdých zrající sýrů s Alpskou kulturou, z kvalitního mléka z pastvy podle několik set let starých receptur. Sýraři se o ně po několik měsíců starají ve zracích místnostech v útrobách kamenného statku. Než se dostane sýr na Váš stůl, projde až stokrát jejich rukou. Každodenní péče se nakonec odráží v neskutečný gurmánský zážitek. Farmu vede rodina Pavla Šicha – výtvarníka, který zde nechává otisk v každé citlivě zrekonstruované budově a obnovuje tak duch prvorepublikového statku.

O vzniku farmy říká sám Pavel Šich toto:

„Vize rodinné Farmy Bláto se začala formovat již v roce 1998, kdy jsme jako mladí nadšenci, já ještě jako student Akademie výtvarných umění a má žena Kačka jako absolventka zemědělské školy, podnikli cestu z města Prahy do malé vísky Žíšov na Kutnohorsku. Městské tempo a všudypřítomný hon za domnělým úspěchem, zakončený kulturním zážitkem v nákupním košíku v supermarketu, se stal pro nás zcela nestravitelný. S mladickým nadšením jsme se vrhli do rekonstrukce zchátralého mlýna a rybníka. Zcela jsme propadli rytmu přírody a životu na venkově. Od roku 2012 jsme rozšířili naši zemědělskou činnost do nedaleké obce Bláto, kde jsme začali rekonstruovat bývalý areál JZD. Hospodaření na statku jsme zaměřili na pastvinářské zemědělství s mléčnou produkcí. Chováme krávy Brown Swiss a Jersey. Na farmě také chováme stádo koz Anglonubijských, Hnědých i kříženek. Můžete u nás potkat i ovce, osly, všemožnou drůbež a daňky.

Našim zvířatům se věnujeme s lázeňskou péčí a oni nám za to oplácejí výborným kvalitním mlékem z pastvy. Takové mléko je zdraví prospěšné, obsahuje zvýšený podíl vitamínů a omega 3 mastných kyselin. Naše krávy jsou pasené jen na jetelotravním a lučním porostu. V kravínu jsou krmeny pouze senem a jádrem. Na naší farmě je zcela zakázáno krmit mléčný dobytek siláží či senáží. Není pro nás důležitá kvantita, ale kvalita mléka a zdraví našich zvířat.“

Krávy

Abychom dokázali vyrobit kvalitní mléčné produkty, je kromě zajištění pohody zvířat a přirozené stravy dobytka, důležité vybrat vhodné mléčné plemeno a dojnice nesoucí genetický typ kappa kaseinu s alelou B. Vsadili jsme tedy na dva čistokrevné chovy skotu. Hlavní nosnou produkci jsme zaměřili na plemeno Brown Swiss ( Švýcarský hnědý skot ). Toto plemeno je jedním z nejstarších kulturních plemen skotu, se středním až větším tělesným rámcem. Přibližná hmotnost dospělých krav je 550 – 650 kg a kohoutková výška 135 – 140 cm. Je to plemeno, které dobře zpracovává objemná krmiva z pastvy. Předností tohoto plemene je především nenáročnost, dobrý zdravotní stav zvířat, pevná konstituce spolu s velmi dobrými končetinami a dlouhověkost, i více jak 12 laktací. Dalším čistokrevným plemenem našeho chovu je Jerseyský skot. Patří k nejstarším dojným plemenům na světě, je známé ze zpráv po šest století. V Anglii bylo známé před rokem 1771 a těšilo se oblibě pro svou mléčnou produkci vhodnou pro výrobu másla. Skot z ostrova Jersey byl běžně označován jako Alderney, později pak jen jako Jersey. Jde o fyzicky nejmenší dojné plemeno na světě, po staletí se jeho mléko využívá k výrobě sýrů díky nejvyššímu obsahu tuku a bílkovin ze všech dojných plemen.

Kozy

S chovem koz jsme začali v roce 2012. Nejprve jsme chovali míšenky, postupem času zaměřujeme chov na podílové Anglonubijské kozy. Je to zajímavé a vysoce efektivní plemeno, které bylo vyšlechtěno na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny.
Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. Plemeno se vyznačuje vysokou plodností, výbornou mléčnou užitkovostí a kvalitou mléka. Kozy se na farmě dobře etablovaly a staly se kromě mléčné produkce, všudypřítomnými zvídavými společníky, se kterými se opravdu nenudíme.

Ovce

Chovu ovcí se věnujeme od roku 2011. Chováme podílové ovce Romanovské, Suffolk a čisté Clunforest. Ovce slouží ke spásání špatně přístupných ploch a masné produkci jehněčího.

Ryby

Chovu ryb se věnujeme nejdéle. První krůčky v rybníkářství jsme podnikli v roce 1998. Od té doby jsme ušli dlouhou cestu s rekonstrukcí a výstavbou rybího hospodářství se současnou roční produkcí 7 t ryb. Ryby chováme NE intenzivně, se zaměřením na přirozenou stravu. Rybník nepřesazujeme, nasazujeme jen takové množství ryb, aby se zachoval potřebný výživový koloběh rybníka. Každý den kontrolujeme zooplankton a podle něj řídíme dokrmování. V případě že je plankton na ústupu, zvýšíme krmnou dávku ječmene, nebo pšenice. Zájem ryb potom směřuje na lehce přístupnou potravu a zooplankton se má šanci rozmnožit. V případě že je planktonu dostatek, nepřikrmujeme. Tím jsme docílili maximální zachování přirozené stravy ryb, jejich maso je pevné, s minimálním obsahem tuku a podkožního tuku a to i Kaprů. Ryby vyrůstají v průtočném odbahněném rybníce a jejich maso voní čerstvostí. Chováme zejména kaprovité ryby, jako je Kapr a Amur. Chováme také Candáty, Štiky, Líny, Okouny a Úhoře.

Drůbež a ostatní

Slepice, kachny, husy, pávi, králíci. Za zmínku stojí chov slepic, které žijí na volno a každý den nás obdaří více jak dvěma desítkami vajec, které nám pohodlně pokryjí vlastní spotřebu a zbude i pro přátele a věrné zákazníky.

Oslíci a chov Daňků

Chov oslů a Daňků máme pro potěšení zábavu.

 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet