Stromostan

Relax mezi stromy

Vychutnejte si večer nad hlavami pasoucích se krav. Pozorujte západ slunce, který je na naší farmě opravdu dechberoucí. Zažijete nevšední romantiku v korunách stromů. Od 1.6. 2022 do konce září budete mít možnost prožít dobrodružnou noc ve stromostanu. Ubytování v korunách stromů je nevšedním zážitkem, na který jen tak nezapomenete. Pobyt ve stromostanu zbavuje stresu. Ti, kdo se do stromostanu podívají, si určitě budou stromů více vážit. Stromostan slouží jako observatoř k pozorování fauny a flory.

Stromostan

Co můžete zažít?

Horké letní ráno klimatizované jasanem. Fotosyntéza přimixuje do vdechovaného vzduchu trošku více kyslíku, strom voní, hmyz a ptáci produkují jedinečnou hudbu. Vylézt si přes den do stromostanu, posadit se, hledět do krajiny nebo do odpovídajícího patra lesa, meditovat, komunikovat se stromy, to vše je nádherné. Ale spát na stromě, to je teprve zážitek! Ale spát na stromě, to je teprve zážitek!

Historie stromostanu

Stromostan navrhnul a sestrojil František Žáček za pomoci mnoha kamarádů a odborníků (mimo jiné například konstruktéra padáků Ing. Josefa Tesaře, spoluautora textilní části stromostanu). Vznik a následně postupný tunning stromostanu v čase i prostoru byl zaplacen Jaroslavem Duškem. Jemu patří velký dík za to, že se takto zhmotnil sen a mnoho lidí již mělo příležitost zažít stromy jinak. Stromostan byl již instalován na mnoha místech a vystoupaly do něj různé osoby, lidé všemožných profesí, osudů a zaměření. Při posledním závěsu v roce 2016 v koruně 160-letého buku, 16 metrů nad zemí, hostil svatbu autora stromostanu Františka Žáčka a jeho ženy Veroniky. Farář byl horolezec, svědek záchranář a vše klaplo tak, jak mělo.

Jak autor sám prohlašuje: “Po 10 letech putování se stromostanem můžu napsat, že některé vrcholné zážitky v mém životě jsou spojeny právě s možností přespat výš, a navíc v objetí stromu. Přeju všem, kteří si najdou cestu k aktuálnímu zavěšení na Farmě Bláto, aby se dočkali zázněje podobné ladnosti.”
(František Žáček, srpen 2020)

Děkujeme tímto panu Františkovi Žáčkovi za instalaci a zapůjčení unikátního stromostanu i pro sezónu 2022.

Co je Stromostan?

Stromostan je tvořen jednoduchou konstrukcí z lehkých a zároveň pevných materiálů (je to takové prostorné stromové týpí), relativně dlouho se montuje, stromostanová konstrukce je velká, a proto taky nejde pověsit na každý strom. Samotná konstrukce se dá popsat jako plošina z trubek, poskládaná do čtvercového půdorysu. Podlaha plošiny je tvořena z pevnostních popruhů a textilních materiálů. Na strom je tato plošina zavěšena pomocí lan spojených do jednoho bodu.

Před nepřízní počasí je osazenstvo stromostanu kryté originálně navrženým stanem a také chráněno moskytiérami před hmyzem. Konstrukce je připevněna ke stromu takovým způsobem, že není možné, aby se příliš rozhoupávala a rozkmitávala. Stromostan je možné pověsit na dostatečně vzrostlý strom, aniž by se hostitelský strom poškodil nebo nějak omezil v jeho přirozeném vývoji. Pro uživatele stromostanu bude zajištěno maximální bezpečí, stan bude umístěn v příjemné výšce pouhých 3 metrů a stoupat se do něj bude pomocí žebříku.

Vybavení stromostanu a jeho kapacita

K přespání jsou zde dvě matrace s čistým prostěradlem. Nutný je vlastní spacák. WC a sprcha je k dispozici v areálu farmy. Kapacita stromostanu jsou 2 osoby + případně 2 přistýlky (karimatky), max. 4 osoby.

Cena

Cena za noc 1.200 Kč / osoba včetně snídaně. Rodinám s dětmi poskytujeme slevu. Snídaně bude sestavena z našich poctivých farmářských produktů a servírována v piknikovém koši. Koš bude připraven v předem dohodnutém čase a pomocí lana si ho sami doručíte přímo do postele.

Rezervace

Vzhledem k omezené době instalace Stromostanu na naší farmě je možné objednat termín pobytu na pátek nebo sobotu od 1.6.2022 do konce září.